Піднебінний язичок
Про що мовчить язичок? Так-так, сьогодні ми вам розповімо про невеликий відросток конічної форми, який нависає над коренем язика. Чому, власне, про нього? На цю тему наштовхнуло питання одного з пацієнтів: “а навіщо він потрібен, цей язичок?” І ми подумали, а чому б не розповісти про нього детальніше. Адже, практично, ніхто на нього не звертає уваги! А, тим не менш, язичок виконує безліч важливих функцій! І ми вирішили відновити справедливість! Отже, язичок, або язичок піднебінний — невеликий конічний відросток заднього краю м’якого піднебіння, що складається з сполучної тканини.

Функції піднебінного язичка
По-перше, наш язичок вміє розділяти потоки повітря і задає їм подальший напрямок руху. Оскільки він є продовженням м’якого піднебіння. А м’яке піднебіння, при нормальному функціонуванні і багато в чому, завдяки індикатору-язичку, є природною перегородкою між ротовою і носовою порожниною.
По-друге, язичок розділяє потоки їжі, попереджаючи потрапляння в глотку. Вам цікаво знати як це відбувається? Будь ласка! Коли їжа торкається язичка, то тим самим провокує спазм в горлі, що не дозволяє людині вдавитися. Цей маленький гігант здатний викликати, при необхідності, блювотний рефлекс, рятуючи нас від інтоксикації. Пам’ятаєте? “Два пальця в рот?”
По-третє, захищає, як може, від проникнення потоку холодного повітря, зігріваючи його (повітря) власними судинами. Так, язичок має не тільки власні судини, через які він набухає під час запального процесу в горлі, але і власні м’язи, вкриті слизовою оболонкою.
Патології розвитку піднебінного язичка
У деяких людей спостерігаються деякі аномалії в розвитку язичка, наприклад: подвоєння, розщеплення, “Г” – образна форма, подовження і навіть його відсутність. Найчастіше такі незначні патології не впливають на життя.
Іноді піднебінний язичок може запалитися. Цей стан називається увуліт. Так само зустрічаються випадки виникнення на язичку папілом внаслідок безпосереднього інфікування ВПЛ.
Піднебінний язичок і розвиток мови
Впевнені, що ваше життя, після всього того, що ви дізналися про язичок, вже не зможе бути колишнім. Нам часто задають питання: чи може природжена відсутність язичка, зміна його форми або довжини, вплинути на початок виникнення мови. Ні не може! Шукайте причину в іншому!
Показання до видалення піднебінного язичка
Які можуть бути (і чи можуть бути взагалі) показання до видалення/укорочення піднебінного язичка? – таких показань, практично, немає! При занадто довгому піднебінному язичку, іноді, відбувається його загин і залипання, що викликає хропіння, що провокує, надалі нічне апное. У цьому випадку проводять комплексну операцію по вкороченню язичка (в рідкісних випадках його видалення), зміни форми м’якого піднебіння, видалення мигдалин і т.д.